تبلیغات
منابع فایل باز - معرفی و دانلود فایل کامل گزارش کارآموزی در نیروگاه برق شازند
 
منابع فایل باز
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : صد سو
مطالب اخیر
نویسندگان

گزارش کارآموزی در نیروگاه برق شازند

 • گزارش کارآموزی در نیروگاه برق شازند
  گزارش کارآموزی در نیروگاه برق شازند در 39 صفحه ورد قابل ویرایش
  دسته: کارآموزی
  بازدید: 1 بار
  فرمت فایل: doc
  حجم فایل: 56 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 39

  قیمت فایل: 4,000 تومان

  پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

  پرداخت و دانلود

  گزارش کارآموزی در نیروگاه برق شازند در 39 صفحه ورد قابل ویرایش

  فهرست مطالب

  عنوان                                                                                صفحه

  مشخصات فنی نیروگاه                                                     1

  واحد سوخت رسانی                                                       3

  سیكل تولید برق                                                            5

  شعله بین مازوت                                                            7

  دستگاه GAH وخنك كننده روغن آن                                      19   

  سیستم كنترل توربین DEH                                                  20

  برجهای خنك كننده                                                        36

  دستگاه نشیاب هییدروژن JQG-3                                           37

  دستگاه PLC LOGO                                                            43

  FLAME DECTECTOR وكاربردآنها                                        60

  نیروگاه برق شازند در زمینی به مساحت 240 هكتار در كیلومتر 25 جاده اراك – شازند و در شرق پالایشگاه شازند در مجاورت راه آهن سراسری تهران – جنوب واقع گردیده است برق تولیدی از طریق پست 230 كیلو ولت نیروگاه به شبكه سراسری انتقال داده می شود آب مورد نیاز نیروگاه توسط 3 حلقه چاه از فاصله 7 كیلومتری به نیروگاه هدایت می شود سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی و مازوت است . گاز مورد نیاز از طریق خط لوله سراسری گاز و مازوت به وسیله خط لوله از پالایشگاه شازند تامین می گردد از گازوئیل هم به عنوان سوخت راه اندازی استفاده می گردد كه به وسیله تانكر از پالایشگاه به نیروگاه حمل می شود.

  مشخصات فنی نیروگاه :

  تعداد واحد ها : 4 واحد بخار

  ظرفیت تولید بخار هر بویلر : 1045 تن در ساعت

  قدرت نامی هر واحد : 325 مگاوات

  توربین : سه سیلندر ( فشار قوی – فشار متوسط – فشار ضعیف )

  بویلر : از نوع درام دار و با گردش طبیعی

  كندانسور : نوع پاششی

  درجه حرارت بخار اصلی : 540 درجه سانتی گراد

  فشار بخار اصلی : 167 بار

  برج خنك كن : خشك از نوع هلر

  سیستم های اصلی نیروگاه :

  پست 230 كیلو ولت .

  بویلر

  توربوژنراتور

  سیسستم خنك كنندة اصلی

  ترانسفورماتورهای اصلی و كمكی

  سیستم های جانبی عبارتند از :

  -       تصفیه خانه تولید آب مقطر

  -       تصفیه خانه بین راهی c.p.p

  -       پمپ خانه چاههای آب خام

  -       هیدروژن سازی

  سیستم های تصفیه پساب صنعتی و غیرصنعتی :

  -       سیستم های خنك كنندة كمكی A.C.T

  -       بویلر كمكی 50 تنی

  -       بویلر كمكی 35 تنی

  -       واحد سوخت رسانی

  -       دیزل ژنراتور اضطراری

  -       سیستم های اعلام و اطفاء حریق

  -       كمپرسورهای هوای فشرده

  واحد سوخت رسانی : این واحد تشكیل شده است از تعداد 6 مخزن كه ظرفیت هر كدام 20 میلیون لیتر است و همچنین اتاق كنترل و سایت تولید بخار . سوخت نیروگاه در زمستان مازوت است و در تابستان گاز شهری كه توسط یك خط لوله به لوله اصلی گاز وصل می باشد مازوت ( سوخت در زمستان ) مورد نیاز توسط یك خط لوله از پالایشگاه كه تقریباٌ در فاصله 2 كیلومتری از نیروگاه قرار دارد تامین می شود. مازوت پس ماندة تقطیر نفت خام در برج تقطیر می باشد مایعی سیاه رنگ و لزج می باشد كه تقریباٌ شبیه قیر است این واحد هم دارای دو بویلر 35 تن است یعنی در هر ساعت 35 تن بخار تولید می كند ، بخار تولیدی در این واحد برای گرم كردن مازوت به كار می رود، در زمستان مازوت سرد می شود و حركت آن بسیار كند می شود در درون هر كدام از مخازن بزرگ هیترهایی قرار دارد كه این هیترها موجب می شوند كه مازون سفت نشود. در تمام واحدهای نیروگاه سعی شده است كه از بخار حداكثر استفاده شود. در تمام طول خطوط انتقال مازوت به بویلرهای اصلی و سوزاندن مازوت ، لوله های بخار هم به طور موازی به لوله های مازوت چسبیده شده و هر دو با هم عایقبندی شده ا ند بر سر راه مازوت زمانی كه از مخازن اصلی به سمت بویلرهای اصلی حركت می كنند چند مرحله وجود دارد.

  مرحله اول : زمانی كه مازوت ها از مخازن اصلی بیرون می آیند چند عدد هیتر بخاری است كه موجب گرم شدن مازوت می شوند مقداری از مازوت گرم شده به مخازن باز می گردد .

  و مقداری از آن هم به مرحله دوم می رود.

  مرحله دوم : در این مرحله 8 عدد فیلتر برای تمیز كردن مازوت وجود دارد این فیلترها كه به صورت استوانه ای شكل هستند در درون خود صافی هایی دارند كه ذرات آلوده كنندة مازوت پشت صافی ها باقی می مانند و در ته استوانه ته نشین می شوند كه بعداٌ آن را بیرون می آورند در بیرون از این صافی ها پمپی وجود دارد كه این پمپ مازوت خروجی از فیلتر را به سمت بویلرهای اصلی می فرستد.

  واحد كنترل قسمت سوخت رسانی یك واحد كاملاٌ مجزاست كه آلارم ها ، وضعیت ولوها ، ذخیرة مخازن و ... را به صورت Online به اتاق كنترل این واحد منتقل می شود و كاربر می تواند این مقادیر را با توجه به نیاز نیروگاه كم یا زیاد كند.

  در قسمت سوخت رسانی دو عدد مخزن هم برای گازوئیل درنظر گرفته شده است . علت استفاده از گازوئیل این است كه از گازوئیل به عنوان پیلوت استفاده می شود ( جرقه زن ) یعنی در ابتدا برای روشن كردن مشعل های بویلر از گازوئیل استفاده می شود چون مازوت در ابتدا نمی سوزد و بعد از داغ شدن مشعل ها تزریق مازوت شروع می شود.

  سیكل تولید برق :

  بخار تولیدی در بویلر با دمای 540 درجه سانتیگراد و 160 بار به درون توربین HP می رود و پس از چرخاندن توربین HP فشار و دمای آن افت می كند پس دوباره به بویلر رفته و فشار و دمای آن تا حدودی 40 بار زیاد می شود و پس از آن به توربین JP رفته ( فشار متوسط ) و پس از چرخاندن آن مستقیماٌ به توربین LP می رود و آن را می چرخاند بخار خروجی از توربین (Low Pressure) LP به درون Condenser می رود. بخار بسیار داغ در Condenser به آب خیلی داغ تبدیل می شود. در Condenser همزمان مقداری از آب به برج های خنك كننده رفته و خنك می شود و مقداری از آب توسط دو عدد پمپ كه به صورت Standby كار می كنند به هیترهای ( Lp:Low Pressure) می رود . در ضمن آبی كه به برج های خنك كننده رفته پس از بازگشت به خود Condenser می رود و این یك سیكل بسته است . تعداد هیترهای LP 4 عدد است و پس از خروج آب داغ از هیترهای LP آب به Feed Water tank (F.W.Tank) می رود و سپس توسط 3 عدد پمپ كه دو عدد در مدار و یك عدد Standby كار می كند به درون 3 عدد هیتر (HP:High Pressure) رفته و سپس دوباره به بویلر می رود این سیكل بسته است و همواره ادامه دارد.

  در سر راه بخار به درون توربین ها ولو.های اضطراری قرار دارد كار این ولوها این است كه اگر واحد تریپ خورد بخار را مستقیما به درون Condenser هدایت می كند.

  تعداد مشعل هایی كه برای بویلر در نظر گرفته شده است 34 عدد می باشد كه در هر طبقه 8 عدد كه در هر دو طف بویلر 4 عدد مشعل به كار رفته است این مشعل ها از دو قسمت مجزاغ از همدیگر تشكیل شده است كه یكی از قسمت ها برای سوخت گاز و دیگری برای سوخت مازوت است . Gun مازوت دارای دو ورودی می باشد یكی ورودی بخار داغ و دیگری ورودی مازوت ، ابتدا ولو بخار داغ باز شده و سپس مازوت به همراه بخار داغغ به درون كوره پاشیده می شود قبل از اینكه ما از مازوت استفاده كنیم باید برای روشن كردن مشعل از اگنالیتور ( جرقه زن ) استفاده كنیم برای سوخت مازوت و گاز از دو اگناتیور جدا استفاده شده است . اگناتیور مازوت با گازوئیل كار می كند و اگناتیور گاز هم با گاز طبیعی ، برای شروع به كار گازوئیل به داخل پاشیده می شود بعد از این قسمت جرقه زن كه دارای ولتاژ 2500 است شروع به جرقه زدن می كند تا Gun روشن شود بعد از روشن شدن Gun و دیدن شعله توسط سنسورهای موجود به سیستم مشعل دستور ورود سوخت می دهد تا مشعل روشن شود بع از روشن شدن مشعل Gun اگناتیور خاموش شده و بیرون می آید .

  در مسیر عبور سوخت ها به درون بویلر یك ولو Shut Off قرار گرفته است ولو Shut off هنگامیكه وناحد تریپ می خورد به صورت اتوماتیك جلوی ورود گاز یا مازوت را به درون بویلر می گیرد. همچنین در كنار هر یك از مشعل هاهی یاد شده دو عدد شعله بین قرار گرفته است كه یكی شعله بین گاز و داتیگری شعله بین مازوت . در ادامه به بررسی شعله بین مازوت می پردازیم .

  شعله بین مازوت :

  شعله بینی كه در این نیروگاه به كار رفته است ZHJI نام دارد و تشكیل شده است از یك پانل تشخیص شعله و ردیف آنالایزرها . این شعله بین ها می توانند نور قابل رؤیت را تشخیص دهند.

  ساختمان شعله بین :

  این شعله بین از دو قسمت تشكیل شده است : اسكنر كه در بویلر قرار دارد و یك ردیف آنالایزر سیگنال ، هر ردیف آنالایزر 8 عدد اسكنر دارد و اسكنرها توسط یك كابل 4 وایره ( Wire  ) به كانال های مربوط متصل می گردند.

  اسكنر شامل موارد زیر است :

  هر اسكنر (Scanner Head) ، فیبر نوری ، كاندوئیت داخلی ، كاندوئیت خارجی یك پوسته تشخیص دهنده و بر مدار چاپی اسكنر ، این برد داخل حفاظ اسكنر قرار دارد و فیبر نوری داخل كاندوئیت است . یك طرف كاندوئیت به هد اسكنر وصل می شود و طرف دیگر آن به بدنه اسكنر كه اسكنر را می سازد ، 2 نوع اسكنر وجود دارد یكی اسكنر با كاندوئیت سخت كه جهت مشعل ثابت به كار می رود كه در نیروگاه از این نوع اسكنر استفاده می شود و دیگری اسكنری كه برای شعله های گردان به كار می رود.

  از طریق اسكنری كه در بویلر نصب شده است آنالایزر می تواند شدت و فركانس شعله داخل كوره را نشان دهد. سیگنال شعله كه توسط اسكنر ، Sens می شود شعله می رسد در آنجا سیگنال هایی كه از 8 اسكنر می آیند به صورت جداگانه و همزمان آنالیز می شوند.

  كاندوئیت خارجی اسكنر ممكن است به بدنة كوره جوش شود. هوای خنك كاری اسكنر از داخل هستة اسكنر و كاندوئیت خارجی وارد كوره می شود. هوای خنك كاری دو كار انجام می دهد. خنك كاری و تمیز كاری هر اسكنر ( جهت جلوگیری از نشستن دوده روی لنز )

  اصول كاركرد اسكنرها :

  هنگامی كه سوخت می سوزد از خود نور قابل رؤیتی ساطع می كند كه خواص موج را دارد. فركانس موج بسته به نوع سوخت متغیر است . در عین حال فركانس و شدت نور به نسبت سوخت به هوا ، سرعت پاشش سوخت ، شكل هندسی مشعل و ... بستگی دارد. این شعله بین همچنین شدت و فركانس موج شعله را نیز اندازه گیری می كند.

  از 8 اسكنر (ZHJ-1) 4 عدد مربوط به مشعل جلو (front) و 4 عدد مربوط به عقب (Rear) كوره در یك طبقه خاص است . به عبارت دیگر هر ردیف اسكنر در پانل كنترل به یك طبقه مشعل های بویلر تعلق دارد.

  سیگنال شعله ارسالی پس از عبور از یك تقویت كنندة AC و یك محدود كننده (Limiter) به یك سری پالس مربعی شكل تبدیل می شود. فركانس موج مربعی شكل فركانس شعله است . این فركانس با فركانس داخلی كه از قبل توسط آنالایزر (discriminator) فركانس قابل تنظیم است (Set) شده است ، مقایسه می گردد. هنگامیكه فركانس شعله بیش از فركانس تنظیمی باشد نشان دهندة مجوز فركانس روشن می شود. در غیر اینصورت سیگنال مجوز فركانس ارسال نمی گردد. فركانس آنالایزر از 5/2 تا 103 Hz جهت فركانس شعله سوخت های مختلف قابل تنظیم است . فركانس تنظیمی داخلی می تواند از روی سوئیچ های روی برد تنظیم شود.

  مدار Scanner :

  بعد از تبدیل نور به یك سیگنال الكتریكی ، سیگنال شعله به سیگنال جریان تبدیل می شود این سیگنال از طریق ترمینال خروجی شمارة 5 به ماژون شدت نور در پانل در می آید . هنگامیكه تجهیز در حالت كار نرمال باشد ، سیگنال جریان ½  33/0 mA به ترمینال No.1 ماژول شدت نور وارد می شود. در اینجا از طریق یك مقاومت 1 كیلوولت زمین شده به ولتاژ V1/2  33/0 تبدیل می شود.

  مدار فركانسی frequency Circuit :

  سیگنال شعله از مدار شدت شعله و از طریق تبدیل رنج به مدار فركانسی می رود پس از اینكه مؤلفه DC آن توسط خازن ایزوله شده مؤلفة AC این سیگنال به تقویت كنندة AC جهت تقویت بكار می رود سیگنال AC تقویت شده پس از عبور از یك تقویت كننده با بهرة متغییر وارد مدار تبدیل شكل موج بویلر می شود. مدار مبدل شكل موج مربعی سیگنال AC با دامنه بالاتر را به سیگنال مربعی شكل تبدیل می كند و آن را به مدار مقایسه فركانسی می فرستد هنگامیكه این مقدار بیش از مقدار فركانس ست داخلی باشد. سیگنال مجوز شعله در Set 2 ارسال می شود. VDC15 یعنی مجوز فركانس داریم و oV یعنی نداریم فركانس داخلی بین 103 تا 5/3 هرتز توسط 301 sw روی بردهای ماژول ست می شود.

  درحقیقت تقویت كنندة AC با بهرة متغییر یك مدار فیلتر بالا گذر است هنگامیكه فركانس زیر حد معین باشد یا ولتاژ استاندارد زیر 5/7 ولت باشد. مدار معادل مطابق شكل زیرخواهد بود.

  دستگاه GAH ( Gas Air Heater ) و خنك كنندة روغن آن :

  این دستگاه برای بالا بردن راندمان تولید برق در نیروگاه به كار می رود به شكل استوانه است و درون آن سلول هایی قرار دارد كه توسط دو عدد موتور كه به صورت Standby با همدیگر كار می كنند چرخانده می شوند.

  هوا توسط فن های مكنده به نام (forced draft fan) FD FAN به داخل بویلر دمیده می شود و از داخل GAH عبور می كند. سلول از سوراخ های ریزی تشكیل شده است كه گرمای بیشتری به خود جذب می كند بین هوا و دود هیچگونه تماسی وجود ندارد فقط دود سلول ها را داغ می كند و سلول داغ شده موقعی كه می چرخد حرارت را به هوا منتقل می كند كنترل هر دو موتور گرداننده سلول ها توسط سیستم DCS صورت می گیرد. در مركز سلول محوری قرار دارد كه سلول حول آن می چرخد این محور باید همواره توسط روغن خنك كاری شود ( به دلیل وجود گرمای زیاد ) این محور دارای مخزنی برای ذخیره روغن می باشد روغن این مخزن توسط دستگاه خنك كنندة روغن GAH خنك می شود.

  دستگاه خنك كنندة روغن GAH :

  این دستگاه كه به صورت اتوماتیك كار می كند از یك مدار فرمان PLC   JP 1612 و همچنین از دو عدد كمپرسور ، دو عدد پمپ روغن ، یك فشار سنج ، یك فیلتر روغن و دو عدد دماسنج و چند عدد ولو تشكیل شده است . كمپرسورها و موتورهای پمپ روغن به صورت Standby با یكدیگر كار می كنند.

  این دستگاه هنگامیكه دمای روغن مخزن از 50 درجه سانتیگراد بیشتر شود شروع به كار می كند و زمانی كه دمای روغن به كمتر از 40 درجه سانتیگراد برسد آن را خاموش می كند. توسط سنسورهای دمایی كه در ورودی و خروجی نصب شده است اطلاعات به PLC داده می شود.

  اگر در یكی از موتورهای خطائی رخ دهد PLC آن را از مدار خارج می كند و موتور دیگر را وارد مدار می كند كمپرسور دوم فقط زمانی می تواند شروع به كار كند كه دمای روغن ورودی به 65 درجه سانتیگراد رسیده باشد.

  سیستم كنترل توربین (Digital Electro Hydraulin Control) DEH :

  هستة مركزی آن براساس میكروپروسسور می باشد كه سیستم كنترل را با ساختار میكروپروسسصور ارتباط می دهد و از مزایای میكروپروسسورها مانند سرعت بالای مطالبة پردازش داده ها ، تشخیص لاجیك ، حافظه ، مقایسه و ... در آن استفاده شده است .

  مبنای كار :

  1-   الكترونیك : پردازندة دیجیتال

  2-   هیدرولیك : كه در آن از دو نوع روغن fire resotms oil , turbine oil استفده شده است .

  هدف از بكار بردن این سیستم كنترل توربین بهبود و بالا بردن سطح اتوماسیون می باشد و سیستم هیدرولیكی به منظور بالا بردن توانائی سیستم بكار می رود.

  قابلیت های DEH :

  1-   كنترل توربین بصورت اتوماتیك Automatic turbine control ATC :

  براساس محاسبات فشرده و اطلاعات دریافتی .

  2-   بعنوان رابط بین سیستم كنترل ccs و سیستم سنكرونیزه كردن ASS عمل می كند.

  CCS : Carinated Control System

  ASS : Automatic Synchronization System

  3-   سیستم حفاظت افت فشار main steam

  4-   سیستم حفاظت فشار معكوس Back Pressure Protection

  5-    Run Box

  6-   سیستم كنترل Over Speed

  7-   ست جابجائی ولوها (Valve movment test)

  8-   نمایش گرافیكی وضعیت اجرائی

  9-   نمایش پارامترهای اجرائی – آلارم ها ، Lag پرینت ها

  10-      ارسال و نمایش تریپ ها

  اصول سیستم كنترل :

  هنگامیكه DEH در حال كار نیست دو سیستم كنترل Start – UP Valve و سنكرونایزر به صورت دلتی كار می كنند تا با حركت acruator , intermadite relay pilot valve هیدرولیكی كنترل ولو HP,IP را به منظور كنترل سرعت و بار واحد كنترل نماید . همچنین سیستم هیدرولیكی دارای قابلیت ثابت نگه داشتن سرعت در حالت Loend rejection . حفاظت در برابر افزایش سرعت Over Speed و حفاظت خلاء می باشد و در صورت Over Speed شدن یا افت فشار روغن Lab Oil باعث تریپ اتوماتیك سیستم می شود .

  مدلهای كنترلی DEH :

  1-   Btc : Basic turbine Control

  2-   ATC : Auto turbine Control

  1-3) Start Up :  ابتدا DEH   بررسی می كند كه ولو تغییر وضعیت electro hydrolic روی موقعیت الكتریكی باشد سپس DEH موتور start up ولو را به منظور چرخش معكوس و ری ست كردن emergency trippilot كنترل می كند و فشار لازم برای روغن را به منظور latchiry تامین می كند سپس DEH با كنترل start up valve باعث باز شدن HP,IP main steam stop valve می شود تا هنگامیكه Start up valve به حداكثر مقدار برسد بعد از آن كه DEH اطمینان حاصل كرد كه واحد لچ شده و start up valve كاملا باز است نوع كنترل روی مبدل electro hydroline عوض می شود .

  2-3) Run up & Loding :

  در سول Run up   توربین ، DEH سیگنال پالس سرعت را از مولفد رلوكتانسی دریافت می كند و آن را به سرعت واقعیت تبدیل می نماید خطا بین سرعت واقعی و سیگنال تقاضای سرعت از طریق PID محاسبه خواهد شد و خروجی برای مبدل electro hydrolic ارسال می شود تا كنترل سرعت واحد را انجام دهد.

  بعد از پارالل شدن واحد . DEH سیگنال فیدبك سرعت را به صورت سیگنال primary – fre quncy lodulating واحد و سیگنال فیدبك دریافتی از توان ، دریافت می كند. خطا بین مقدار واقعی توان و مقدار توان درخواستی از طریق PID محاسبه خواهد شد و به صورت خروجی به مبدل electro hydrolic ارسال می شود تا كنترل بار واحد را انجام دهد.

  3-3) Process of Lead rejection :

  DEH سیگنال oil breaker off  را دریافت و از طریق لامیك اینتراپت Loadrejection آن را پردازش می كند سیگنال پردازش شده به مبدل electro hydrodic ارسال میشود و با بستن سریع كنترل ولو (Close Up) واحد را از over speed شدن محافظت می كند سرانجام DEH كنترل ولوها را به میزان بی باری باز می كند و همچنین از هر نوع لوپ كنترل سرعت دور واحد را درحالت ایده آل نگه می دارد.

  4-3) Change ove if failure :

  در حالت نرمال DEH خود محافظ است هنگامیكه اختلالی در DEH بوجود آید به صورت اتوماتیك به كنترل هیدرولیك تغییر وضعیت می دهد.

  هنگامیكه DEH در حال كار است و فشار روغن آن را دنبال می كند DEH به منظور كنترل جابجائی سنگرون كننده سیگنال خروجی بالا یا پائین از هر نوع حلقة سنكرون كنندة برای آن می فرستد به این ترتیب فشار روغن در رنج نرمال آن را دنبال می كند و بنابراین در هنگام تغییر وضعیت از DEH به هیدرولیك هیچ نوسانی در سرعت یا فركانس نخواهیم داشت .

  ATC : كنترل start – down , strar up و بار تغییر را با درنظر گرفتن تنش و طول عمر انجام می دهد.

  Start up , run up & Loading :

  هنگامیكه DEH در موقعیت كنترل الكتریك است و BTC نرمال است و تریننگر در مدار است ATC بطور اتوماتیك شرایط Run-up را بررسی می كند و شیب run-up را انتخاب می كند و توربین را از تغییرات دما محافظت می كند و شیب تغییرات سرعت را در هنگام run – up  كنترل می كند. هنگامیكه به شیب سرعت (rated speed) می رسد ATC به سنكرونایزینگ اتوماتیك سوئیچ می كند و BTC كنترل سرعت واحد را تا هنگام پارالل بر حسب درخواست ASS انجام خواهد داد. سپس با كنترل ATC برمی گردد و برحسب حالت واحد درخواست بار به ATC شیب بار و فرمان گرم شدن را به منظور دریافت ماكزیمم بار در ماكزیمم rate انتخاب می كنیم .

  BTC : مد اصلی كنترل سیستم DEH است به صورت حلقه بسته سرعت و بار توربین را تشخیص می دهد و توابع حفاظت مختلف دارد.

  1-   میزان سرعت ، توان ، شیب سرعت و شیب بار را تعیین می كند ، BTC تشخیص می دهد كه كدامیك از كامپیوترهای B,A در سرویس اند و اگر هر دو خطا داشته باشند سیستم به هیدرولیك تغییر وضعیت می دهد.

  2-   در هنگام سرعت بحرانی DEH به طور اتوماتیك شیب run – up را اصلاح می كند و بدین ترتیب واحد را از دور بحرانی می گذراند و بعد از عبور از سرعت بحرانی ، شیب run – up را تغییر داده و مقدار جدیدی برای آن انتخاب می كند منحنی تجربی و سرعت بحرانی واحد می تواند بصورت on line اصلاح شود و تغییر یابد.

  3-    این قابلیت وجود دارد كه در مد (DEH) BTC ماكزیمم مقدار over speed را ثبت كند.

  -       منبع تغذیه

  -       NCS 80

  -       كامپیوتر صنعتی IP

  پنجمین كابینت ------

  شكل 11 بلوك دیاگرام سخت افزاری سیستم می باشد میكرو كامپیوترهای B,A به صورت redan dant كار می كنند یعنی اینكه فقط یكی از آنها در مدار است و دیگری بحالت آماده باش قرار دارد و اگر مشكل برای كامپیوتر A پیش بیاید كامپیوتر B بصورت اتوماتیك جای كامپیوتر A را می گیرد و این دو كنترل سرعت و بار توربین را انجام می دهند.

  كامپیوتر C برای كنترل اتوماتیك است اطلاعات از هر نوع BIT Bus بین 3 كامپیوتر A,B,C مبادله می شود شكل 12 پیكر بندی سیستم A/B و شكل 13 پیكر بندی سیستم C را نشان می دهد دو كامپیوتر كه به صورت رزرو هستند بدین صورت عمل می كنند كه سیگنالهای محلی مانند سیگنال ورودی ON,Off  و سیگنالهای آنالوگ و سیگنال سرعت به صورت لحظه ای وارد كامپیوترهای B,A می شوند و سپس B,A به صورت همزمان كاركرده و همان برنامه را اجرا نموده و به صورت لحظه به لحظه سیگنالهای كنترل خروجی آنالوگ و نیز ON,Off ارسال می كنند سپس از میان جفت كامپیوترها انتخاب می شود كه آیا خروجی كامپیوتر A عمل كنترل را انجام دهد و B به عنوان كامپیوتر رزرو عمل كند یا بالعكس .

  ارتباطات از طریق پورت های سری بین كامپیوترهای B,A و نپل اجرائی (Operation Panel) و صفحه نمایش (display panel) و پرینتر انجام می شود و هر دو كامپیوتر را به بقیه اجزاء ارتباط می دهد CPU به كار رفته از نوع 80286 است .

  كه برای كامپیوترهای C,B,A از آن استفاده شده است .

  برد ارتباط سری ------

  كارت شبكه ---------

  IOCM هر نوع تغیر داخلی آدرس را تشخیص می دهد و سیگنال های اطلاعات (data) و كنترل بین D Bus , rnultibus توسط كارت IP تبادل می شود كامپیوتر 286 كار كنترل مدول های IP را به وسیله مدول D Bus , rocm انجام می دهد . سیگنال های ورودی ON – Off و آنالوگ از field و خروجی های ON/Off و آنالوگ به field همگی توسط مدول كارت های IP می باشد 3 كانال از سیگنال های سرعت از پروسهای سرعت می آیند و به برد حفاظت over speed فرستاده می شوند بعد از پردازش لاجیك 2 از 3 سیگنال های سرعت تابع OPC می تواند توسط سخت افزار تشخیص داده شود.

  و حفاظت فشار روغن و ... می باشد و به محض over speed شدن واحد یا كاهش فشار روغن بصورت اتوماتیك باعث تریپ خواهد شد.

  كنترل DEH   خروجی مبدل هیدرولیك است كه توسط relayamplitirer تقویت شده و توسط گاورنر ولوهای HP & SP سرعت و بار واحد را كنترل می كند.

  هنگامیكه DEH در حال كار است اگر فشار روغن دنبال كننده ار زنج نرمال خارج شود و DEH سیگنال خروجی تغییر سرعت ( افزایش یا كاهش ) ارسال می كند و كنترل فرمان تغییر سرعت از طریق مدار تغییر سرعت (Speed Changer)  به منظور دنبال كردن فشار روغن انجام شود و بنابراین در رنج نرمال می توان مطمئن بود كه هیچ نوسان سرعت یا نوسان بار در هنگام تغییر وضعیت به سیستم هیدرولیك در پدید آمدن مشكل برای سیستم DEH وجود ندارد.

  مشخصات فنی :

  1)    رنج اندازه گیری بین صفر تا چهار هرتز

  2)    منبع تغذیه بین نیم تا پنجاه هرتز ( 23 تا 230 ولت )

  3)    زمان بالانس حرارتی ، 30 دقیقه

  4)    تلفات حرارتی ، كمتر از 500 VA

  5)    ولتاژ خروجی كنتاكت ها 230 AC , 2 A  و 30 DC, 1A

  6)    سیگنال خروجی بین 4 تا 20 Ma.Dc  یا بین صفر تا ده DC

  JQG3 یك سیستم نشان دهندة نشتی هیدروژن برای توربوژنراتور است . این سیستم توسط 8 لوله نمونه گیری به نقاط ذیل وصل شده و نمونه را از آن ها می گیرد : 2 نقطه از ناحیه سیل روغن برگشتی در دو یاتاقان ژنراتور ، یك نقطه تست در تانك آب استاتوری ، سه نقطه تست در باس بارهای بسته و دو نقطه تست در نزدیكی CT ها . این لوله ها به صورت مجزا می باشند. توسط یك پمپ داخلی نمونه ها از این نقاط مكش می شوند هر 5 دقیقه یك بار یك رله on/OFF به ولو مغناطیسی فرمان باز و بسته شدن می دهد و نمونه گیری ها جهت ثبت اطلاعات از نقاط تست به صورت مجزا صورت می گیرد. به منظور حصول اطمینان از صحت اندازه گیری قبل از ورود نمونه های گاز یك سیستم تنش آماده سازی وجود دارد .

  آنالایزر هیدروژن از نوع RD-10 S است سیگنال خروجی بین صفر تا ده Mn Dc و یا بین 4 تا 20 mA Dc است .

  اجزاء تجهیز :

  1-   بدنه اصلی :

  بدنة اصلی آنالایزر طوری طراحی شده است كه كامل و مجتمع باشد . یا یك پوستة آلومینیومی آب بندی می شود. تمامی تجهیزات ( به جز تجهیزات تنظیم ) روی فلنج به صورت مناسبی تعبیه شده اند كه داخل پوسته قرار می گیرند.

  تمامی تنظیمات از بیرون صورت می گیرند ، سمت راست بدنة تجهیز 2 مسیر برای عبوركابلها وجود دارد.

  2-   ستون اندازه گیری :

  3-   ترانسمیتر مهمترین بخش آنالایزر است و بخش اصلی ترانسمیتر یك مدار پل نامتعادل است كه از سنسور فیلامان پلاتین ساخته شده است با تبدیل مقاومت حرارتی به سیگنال الكتریكی مدار پل به اندازه گیری غلظت گاز می پردازد. سنسور از یك لوله شیشه ای كه یك فیلامان كه یك فیلامان پلاتین با خلوص بالا و آب بندی كامل در آن است تشكیل شده است. این تراتسمیتر در برابر خوردگی و فشارهای مكانیكی بالا مقاوم است . مدار گاز داخل ستون اندازه گیری به صورت گیرنده و دهنده گاز است . تمام لوله كشی ها و فلومترها از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده اند.

  ترانسمیتر داخل بدنه ، سمت راست نصب شده است ، مدار پل اندازه گیری ، وایر گرمساز كنترلر حرارتی و سنسور حرارتی همگی به ساختار تنظیم / كنترل با دایرهای ( سیم ) داخلی ستون اندازه گیری تصل می شوند پس از مدت زمان طولانی بهره برداری موادر پل ممكن است آلوده شود و منجر به انحراف از نقطه صفر و عدم حساسیت شود. در صورت چنین اتفاقی تمیز كاری باید انجام گیرد با ریختن الكل در ورودی و خروجی ستون اندازه گیری آن را تخلیه كرده ، تمیز می كنیم ، بلوك پل كه از فولاد محكم ساخته شده است هم می تواند توسط ، آستن پاك شود.

  3-منبع تغذیه / ترموستات :سمت چپ داخل بدنه ساختار تنظیم كننده ولتاژ و كنترلر حرارتی وجود دارد. روی PCB این ساختمان 4 فیوز اصلی ( برد مدار چاپی PCB : Printed eircuit Board ) در قسمت پائین ، LED نشان دهندة منبع تغذیه در سمت چپ ، بلوك ترمینال با برچسب هشدار دهندة قبل از وایرینگ بدنه Cap باید جدا شود وجود دارند. این ساختمان با كابل منبع تغذیه و ترمینال پلاك مناسب به بخش كنترل وصل می شود.

  رگولاتور منبع تغذیه از نوع سری می باشد. به دلیل اینكه ولتاژ كاری 13 ولت است ولتاژ خروجی رگولاتور نیز روی 13 ولت تنظیم شده است . جهت اطمینان از عملكرد صحیح منبع تغذیه از تجهیزات مرغوبی در این سیستم استفاده شده است جریان كاری پل 180 Ma  است كه توسط پتانسیومتر W1 می تواند تنظیم شود. ولتاژ روی پل حدود 7/9 ولت است . استفاده كننده می تواند این ولتاژ را از ترمینال تست كه با Vo مشخص شده است ، اندازه گیری كند.

  قیمت فایل: 4,000 تومان

  پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

  پرداخت و دانلود

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :